24 Ağustos, Perşembe, 2017
Son Haberler
Anasayfa / Bilgisayar / Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır?

Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır?

Bugün sizlere formattan aylar sonra virüs ve gereksiz dosyalarla dolan ve bunların sonucu olarak yavaşlayan bilgisayar nasıl hızlandırılır bunu anlatacağım. Öncelikle şunu söylemeliyimk i bende dahil çoğumuzun bilgisayarının masaüstü alanı gereksiz dosyalar ve exe uzantılı uygulamalar doludur, bu öğeler bilgisayarınızın yavaşlamasında %30 gibi büyük bir rol oynamaktadır. Bu dosya ve öğeleri gerekli ve gereksiz olarak ayırıp gereksizleri silerek ve gerekli olanlarıda D birimi üzerinde uygun yerlere taşıyarak masaüstünü temizliyoruz. Bu işlemden sonra bilgisayarınızın hızlandığını sizde görüceksiniz. Neden D klsaörüne taşıdığımızı merak edenlere C birimi genelde yönetim birimidir ve bilgisayarınızın tüm yönetim dosyaları burada saklanır. Bu yüzden C birimini yoğun kullanmayıp için D birimine yolluyoruz.

Bilgisayar bakımı

Sırada kullanmadığınız fakat bilgisayar‘da kurulu olan programlar var. Bu programlarda bilgisayarınızın yavaşlamasında çokluğuna göre %10 veya %20’lik bir etken olabiliyor. Bu programlarıda nasıl kaldırılıaağını bilmeyen varsa başlat menüsünden denetim masasına giriyoruz ve buradan programlar alt kategorisindeki program kaldır menüsüne giriyoruz. Burada bilgisayarınızda kurulu tüm programlar ve öğeler mevcuttur listeden kullanmadığınız programları “sağ tık” ve ardından “kaldır”a basarak kaldırabilirsiniz. Bu kaldırma işleminde kaldırdığınız program dosyalarıda siliniyor ve bilgisayar üzerindeki fazla dosyadan kurtularak hızlanmasını sağlamış oluyoruz.
Son olarak bilgisayarımızdaki dosyalardan değil virüslerimizden, antivirüs programları aracılığıyla bilgisayarı taratarak kurtuluyoruz. Bilgisayarınızı hızlandırmak sadece bu yöntemlerle sınırlı değildir ayrıca Advenced SystemCare Programını İndir adlı makalemizdeki programı indirerek bilgisayarınızdaki gereksiz dosyaları, bilgisayarınızın güvenliği için gerekli güncelleştirmeleri, v.s görerek onarabilirsiniz. Programın kullanımını anlatan yazımız makalenin içinde mevcuttur

Bir önceki yazımız olan Laptop Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz başlıklı makalemizde dizüstü bilgisayar, lapdop alırken nelere dikkat etmeliyiz ve laptop hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Oğuz Bulut

Hakkımda şehir efsaneleri ağızdan ağıza, gözden göze dolanıyor. Geçende otobüse binmiştim, kartımın bakiyesi yokmuş ve o "dııt" acı sesini alıp otobüse doğru doğrulduktan sonra sol 2. ikili koltukta oturan teyzeler gözden göze yapay bir iletişim yoluyla "Malın kartı bitmiş amk" bakışı yaptılar. evet biyografim mantıksız olabilir ama şehir efsanesi olduğumu kanıtlayabiliyor. Hepinize kendi kuruluşum olan sosyoland.com ve bilgilendik.com adresinde keyifli vakit geçirmeniz ve aradığınız bilgiyi bulabilmeniz dileklerimle.

Bir yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>